Informacje dla osób niesłyszących i słabo słyszących.

Informacje dla osób niesłyszących i słabo słyszących.

Uruchomiona została wideoinfolinia dla osób Głuchych potrzebujących informacji i pomocy w czasie stanu epidemii. Infolinia powstała dzięki Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza oraz PZG we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Pomoc dostępna jest przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Wideoinfolinia powstała, aby zapewnić równy dostęp do informacji dotyczących koronawirusa. Infolinię będzie obsługiwał Polski Związek Głuchych. Osoba Głucha będzie mogła zadzwonić i uzyskać informacje na temat koronawirusa oraz sposobu postępowania w przypadku podejrzenia, że może być zarażona. Z tłumaczami będzie można się połączyć za pośrednictwem:

  • komunikatora Messenger (bezpośrednio ze strony Facbook koronawiruspjm),
  • komunikatora skype (login: Koronawirus-Tłumacz PJM),
  • komunikatora IMO, który umożliwia połączenia na komputerze (nr  609 939 546)
  • oraz aplikacji tłumacz on-line języka migowego.

Infolinia to projekt realizowany w ramach Programu Dostępność Plus. Jej uruchomienie będzie też korzystne dla placówek służby zdrowia oraz służb ratownictwa medycznego. Ułatwi przeprowadzenie wywiadów lekarskich z pacjentami głuchymi i przyśpieszy ewentualną diagnozę i leczenie.

Równolegle na stronie NFZ działa wideoczat z tłumaczem języka migowego. W akcję zaangażowani są tłumacze Polskiego Języka Migowego z całej Polski, którzy będą pracować w systemie zmianowym na smartfonach lub laptopach z dostępem do internetu. Z tłumaczem można połączyć się od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-16.00. Usługa jest bezpłatna.

Skorzystaj z wideoczatu NFZ

Ponadto p. Alicja Niemiec z Biura Terenowego w Brzesku Polskiego Związku Głuchych, ul. Kościuszki 4, 32-800 Brzesko, udostępniła telefon służbowy – 695 200 004 w celu umożliwienia tłumaczenia w języku migowym z wykorzystaniem aplikacji WhatsApp oraz Messenger.

 

Źródło:

www.powiatbrzeski.pl

www.nfz.gov.pl

www.pzg.org.pl/category/news/

www.funduszeeuropejskie.gov.pl