Rekomendowany program profilaktyczno-rozwojowy Projekt Lustro
Dzięki staraniom Dyrektora i Wicedyrektora Poradni Psychologiczni-Pedagogicznej w Brzesku w dwóch szkołach ponadpodstawowych powiatu brzeskiego przeprowadzono pierwszy etap szkolenia z rekomendowanego programu profilaktyczno-rozwojowego Projekt Lustro. Nasza Poradnia, jako jedyna w Polsce, została zaproszona do realizacji w/w programu. Zadaniem pracowników Poradni będzie wspieranie nauczycieli w realizacji zadań wynikających z założeń programu oraz superwizowanie całego procesu.
W dniach 24 i 25 marca 2025 r. odbył się pierwszy etap szkolenia dla realizatorów programu. Pierwsza grupa szkoleniowa pracowała z trenerem i autorem programu Jerzym Rządzkim w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Brzesku. Z ramienia Poradni w warsztacie szkoleniowym uczestniczyli Agnieszka Chlanda i Wiktor Możgin. Druga grupa szkoleniowa prowadzona przez trenera i autora programu Norberta Karaszewskiego spotkała się w Zespole Szkół w Czchowie. Poradnię w tej grupie reprezentowali Anna Wiśniowska i Filip Przechrzta.
Rekomendowany program profilaktyczno-rozwojowy pod nazwą Projekt Lustro jest narzędziem wpierającym pracę wychowawcy klasy. Składa się z 34 scenariuszy lekcji wychowawczych dla uczniów i 1 scenariusza dla rodziców. Jest programem rekomendowanym w Systemie Rekomendacji Programów Profilaktycznych i Promocji Zdrowia Psychicznego, co oznacza, że został zweryfikowany badawczo po kątem zgodności z wynikami badań naukowych oraz skuteczności w praktycznym działaniu.
Podstawową korzyścią z udziału w Projekcie jest dostarczenie uczniom atrakcyjnych zajęć nastawionych na budowanie bezpiecznego środowiska rozwoju, rozwijanie kompetencji psychospołecznych i uczenie się podejmowania konstruktywnych decyzji.
Cel główny wspierany jest realizacją celów szczegółowych takich jak:
- Wzmocnienie poczucia więzi uczniów ze szkołą poprzez wspieranie życzliwej atmosfery w klasie, wzmocnienie zaufania, poczucia bezpieczeństwa i wsparcia w kontaktach pomiędzy uczniami oraz w relacji z wychowawcą klasy.
- Rozwijanie u uczniów umiejętności prospołecznych takich jak: podejmowania decyzji, rozwiązywania problemów, radzenia sobie z emocjami, rozwiązywania konfliktów, proszenia o pomoc i udzielania wsparcia rówieśniczego itp.
- Zwiększenie u uczniów poziomu pozytywnego myślenia o sobie poprzez wzmacnianie u uczniów świadomości swoich mocnych stron, uczenie umiejętności dostrzegania pozytywów, radzenia sobie ze stresem, pozytywnego postrzegania swoich perspektyw życiowych.
- Inicjowanie sytuacji wychowawczych sprzyjających dyskusji i uczeniu się radzenia sobie z wyzwaniami w ważnych dla młodych ludzi obszarach.
- Zwiększenie wiedzy uczniów o zdrowiu człowieka, wpływie zachowań i podejmowanych decyzji na rozwój fizyczny i psychiczny. Część scenariuszy dotyczy wprost wiedzy na temat substancji psychoaktywnych i procesów uzależnienia wskazując na ryzyko ich stosowania i sposoby ochrony.
- Wzrost kompetencji nauczycieli i rodziców poprzez rozwój takich umiejętności jak prowadzenie dialogu opartego o zadawanie pytań czy wzrost wiedzy nt. specyfiki wieku rozwojowego nastolatków oraz sposobów ich wspierania.
Program wspiera dojrzewanie społeczne uczniów, ich motywację wewnętrzną i poczucie wartości, a jednocześnie rozwija system wsparcia psychicznego budując więzi i bezpieczeństwo. Przyczynia się także do wzmocnienia autorytetu nauczyciela i rozwoju relacji z uczniami, zapewniając mu jednocześnie szybką i satysfakcjonującą informację zwrotną związaną z efektywnością zajęć. Program dostarcza także uczestniczącym placówkom i nauczycielom możliwości korzystania ze sprawdzonych narzędzi oraz wsparcia doświadczonych trenerów i praktyków posiadających wiedzę i doświadczenie nie tylko w realizacji procesów wychowawczych, ale i we wspieraniu nauczycieli w pracy z wyzwaniami.

